Foredrag om trøfler ved den meget erfarne trøffelmand, Francesco Ulisse.
Francesco er italiener og arbejder med sin hund Tuffi i det meste af landet. Han har boet i Odense siden 1980'erne, hvor han med sin hustru har drevet både specialbutik og restaurant.
Vi er så heldige at han vil give os en rigtig trøffelaften - med masser af viden om trøfler og masser af trøffel til ganen. Francesco laver også sin egen trøffelolie, som vi kommer til at prøvesmage.
Vi slutter omkring kl. 21.00. Måske bliver den lidt over, men vi går efter at runde af kl. 21 - uden at haste igennem aftenen.
Middagen består af:
4 forskellige crostini
-------------------
Pasta med trøfler
--------------------
Pistacheis med salt, olivenolie og trøffelsne
-------------------
Hertil 3 forskellige italienske vine.
OBS: Menuen er fast, og vi kan ikke imødekomme tilpasning ift allergier mm.
Pris. kr. 690,- pr person - 2 personer for 1250,-
Tilmeldingen er bindende - og beløbet refunderes kun, hvis DLK aflyser. Bliver du forhindret, kan du sælge din plads til et andet medlem.
Mindst den ene person skal være medlem af klubben, men man må altså gerne tage ét ikke-medlem med til denne aften.
Arrangementet gennemføres ved min. 15 deltagere.
Sted:
Vi har lejet lokale på Hammershusvej 80, 4370 Store Merløse.
Vi glæder os til at dele denne unikke aften med jer.